Poradnia

poradnia patologii noworodka – profilaktyka zakażań wirusem RS

Wirus RS jest obecny w powietrzu od listopada do kwietnia. Wywołuje on m.in. groźne zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc. Te choroby dla przedwcześnie urodzonych dzieci mogą mieć bardzo poważne skutki.

Dzieci urodzone przed czasem mają niedorozwinięty układ oddechowy, nie do końca wykształcone płuca, brak u nich przeciwciał. To sprawia, że wirus RS, który odpowiada za większość infekcji oddechowych, właśnie wśród nich zbiera największe żniwo.

Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi RS, jest za to tzw. profilaktyka bierna. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że najskuteczniejszą metodą ochrony wcześniaków i innych dzieci z grupy najwyższego ryzyka jest profilaktyczne podanie przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi RS. Pojedyncza dawka przeciwciał zapewnia dziecku ochronę przez jeden miesiąc, dlatego konieczne jest podanie pięciu dawek (koszt jednej dawki ok. 5000,00 PLN). Dzięki ich podaniu wyraźnie spada liczba hospitalizacji.

Miłosz po konsultacji w Poradni Patologii Noworodka został zakwalifikowany do podania 5 dawek przeciwciał, które mogą go uchronić przed tą chorobą. Jest to możliwe dzięki zmianom zasad kwalifikacji pacjentów do finansowanego przez NFZ Programu – Profilaktyka Zakażeń Wirusem RS.

Możliwość komentowania poradnia patologii noworodka – profilaktyka zakażań wirusem RS została wyłączona