neurologopeda
Konsultacja neurologopedyczna:
wiek życia: 11/12
wiek korygowany: 8/12
Nowe i udoskonalane funkcje komunikacyjne:
- reduplikacja – powtarzanie tego samego np. „bububu”, „gegegege”,
- pojawiło się słowo „lili” – świadczy o pionizacji języka (bardzo cenna głoska),
- ciągi sylabotoniczne – jedna sylaba połączona z inną i powrót do pierwszej (ale już nie monotematyczny) w ciągły łańcuch, wymienia materiał w obrębie tego ciągu sylabotonicznego np. bugi, buga, gigie, gagi.
Czekamy na pierwsze sylaby, które będą mogły być użyte jako słowa. Potrzebne jest to po aby wszedł w dynamikę i mówił np. bu, be, ne, co ma już przypominać słowa, które jeszcze nie są przypisane adekwatnie do sytuacji.
Rozszerzamy dietę o:
- pieczywo bez skórki, smarowane deserkiem lub masłem, pokrojone w kosteczki lub paseczki, aby ćwiczyć dobre czucie sensoryczne (widoczna bardzo ładna siła docisku na dziąsłach w bocznych przestrzeniach, poprawiła się funkcja zawiasów żuchwowych),
- grudki (np. ziemniak, marchew) dodawane do pokarmów stałych.
Zalecenia:
Miłosz zaczyna kolejny trening, tym razem jedzenia łyżeczką sam z asekuracją dorosłej osoby. Nadal ma intensywnie pić z kubka treningowego, do tego owoce i warzywa w gazie, chrupki.
Wnioski:
W ogólnej ocenie neurologopeda stwierdza, iż progres rozwojowy Miłosza jest na tyle stały i systematyczny, że następna wizyta odbędzie się dopiero w lutym.