Konsultacja

neurologopeda

Konsultacja neurologopedyczna:

wiek życia: 11/12
wiek korygowany: 8/12

Nowe i udoskonalane funkcje komunikacyjne:

  • reduplikacja – powtarzanie tego samego np. „bububu”, „gegegege”,
  • pojawiło się słowo „lili” – świadczy o pionizacji języka (bardzo cenna głoska),
  • ciągi sylabotoniczne – jedna sylaba połączona z inną i powrót do pierwszej (ale już nie monotematyczny) w ciągły łańcuch, wymienia materiał w obrębie tego ciągu sylabotonicznego np. bugi, buga, gigie, gagi.

Czekamy na pierwsze sylaby, które będą mogły być użyte jako słowa. Potrzebne jest to po aby wszedł w dynamikę i mówił np. bu, be, ne, co ma już przypominać słowa, które jeszcze nie są przypisane adekwatnie do sytuacji.

Rozszerzamy dietę o:

  • pieczywo bez skórki, smarowane deserkiem lub masłem, pokrojone w kosteczki lub paseczki, aby ćwiczyć dobre czucie sensoryczne (widoczna bardzo ładna siła docisku na dziąsłach w bocznych przestrzeniach, poprawiła się funkcja zawiasów żuchwowych),
  • grudki (np. ziemniak, marchew) dodawane do pokarmów stałych.

Zalecenia:

Miłosz zaczyna kolejny trening, tym razem jedzenia łyżeczką sam z asekuracją dorosłej osoby. Nadal ma intensywnie pić z kubka treningowego, do tego owoce i warzywa w gazie, chrupki.

Wnioski:

W ogólnej ocenie neurologopeda stwierdza, iż progres rozwojowy Miłosza jest na tyle stały i systematyczny, że następna wizyta odbędzie się dopiero w lutym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *