Białogóra
Dziecko na szlaku - Poradnik

Nadmorski Park Krajobrazowy

Polskie morze cieszy z roku na rok coraz większą popularnością. I całkiem słusznie. Co prawda Bałtyk rzadko bywa ciepły ale już plaże nad nim należą do jednych z piękniejszych. Szerokie i piaszczyste przyciągają wielu turystów. Niestety większość z nich nie rusza się poza plażę, a to już bardzo duży błąd. Nadmorskie miejscowości mają wiele do zaoferowania. I nie są to tylko lunaparki czy kramy z pamiątkami. Nasz pobyt nad Bałtykiem może być równie aktywny co ten w górach. A oto propozycja na kilkudniowy pobyt w Nadmorskim Parku Krajobrazowym i jego okolicy.

Samochodem: Groty Mechowskie, Osada Łowców Fok, Kaszubskie Oko, Nadole
We wsi Mechowo znajdziemy dużą osobliwość geologiczną czyli Groty Mechowskie. Na niewielkim obszarze na skutek wypłukiwania piasku ze skał powstało coś na kształt niedużej jaskini. Groty są udostępnione dla turystów. Niestety sufit groty jest bardzo nisko i jest to jedno z nielicznych miejsc gdzie większy problem będą mieli dorośli niż dzieci. Przejście korytarzem w grocie nie zajmie więcej niż 10 minut. Ruszamy dalej. W Rzucewie nieopodal Pucka natrafimy na Osadę Łowców Fok. W parku kulturowym możemy zobaczyć jak funkcjonowali tutaj pierwsi osadnicy. Początki kultury łowców fok sięgają czasów neolitycznych. Ruszamy do Gniewina gdzie znajduje się kompleks turystyczno-rekreacyjny. Jego główną atrakcją jest wieża Kaszubskie Oko. Wysoka na 44 metry zapewni doskonały widok na okolicę. Tuż obok znajduje się wieś Nadole gdzie zwiedzić możemy skansen i odpocząć na plaży jeziora Żarnowieckiego.

Groty Mechowskie
Groty Mechowskie
Groty Mechowskie
Jak widać grota nie jest wysoka
Groty Mechowskie
Groty Mechowskie
Osada Łowców Fok
Osada Łowców Fok
Osada Łowców Fok
Wystawa w Osadzie Łowców Fok
Kaszubskie Oko
Wieża Kaszubskie Oko
Kaszubskie Oko
Widok z wieży
Nadole skansen
Skansen w Nadolu
Jezioro Żarnowieckie
Jezioro Żarnowieckie

Pieszo: Półwysep helski, Jastrzębia Góra i Rozewie
Mierzeja helska ma tyle do zaoferowania, że aby poznać wszystkie walory trzeba poświęcić kilka dni. Między Kuźnicą a Jastarnią znajduje się Góra Libek. Na niewysoką wydmę (12,5 metra) prowadzi szlak turystyczny. Z jej wierzchołka zobaczymy zarówno otwarte morze jak i wody Zatoki Puckiej. W Jastarni znajdziemy ścieżkę dydaktyczną Torfowe Kłyle i latarnię morską. Hel to z kolei fokarium i latarnia morska. W Jastrzębiej Górze warto się wybrać na wysoki prawie na 60 metrów klif oraz najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce czyli Gwiazda Północy. Tuż obok w Rozewiu wejdziemy na latarnię morską i przejdziemy ścieżką dydaktyczną przez Wąwozy i Klify Rozewia.

Góra Libek
Góra Libek
Torfowe Kłyle
Ścieżka Torfowe Kłyle
Zatoka Pucka
Idziemy w kierunku Jastarni
Latarnia w Jastarni
Latarnia w Jastarni (nie jest udostępniona dla turystów)
Fokarium na Helu
Fokarium na Helu. Najlepiej wejść w porze karmienia
Latarnia morska Hel
Latarnia morska Hel
Klif w Jastrzębiej Górze
Klif w Jastrzębiej Górze
Gwiazda Północy
Gwiazda Północy
Latarnia w Rozewiu
Latarnia w Rozewiu
Ścieżka Przez Wąwozy i Klify Rozewia
Ścieżka Przez Wąwozy i Klify Rozewia

Rowerem: Władysławowo-Rzucewo-Władysławowo (19 km), Władysławowo-Hel-Władysławowo (62 km), Dębki-Białogóra-Osieczek-Dębki (26 km)
Kaszuby to raj dla rowerzystów. Szczególnie ciekawa jest trasa wzdłuż Zatoki Puckiej prowadząca zarówno od Władysławowa do Rzucewa jak i ta przez półwysep helski. Droga rowerowa prowadzi niemal cały czas brzegiem zatoki. Kolejna polecaną trasą rowerową jest droga z miejscowości Dębki przez Białogórę aż do Osieczek. Na trasie zobaczymy ujścia do morza dwóch rzek.

Zatoka Pucka na rowerze
Rowerem wokół Zatoki Puckiej w stronę Rzucewa
Zatoka Pucka na rowerze
Szlak jest dobrze oznakowany
Zatoka Pucka na rowerze
Czasami ścieżka rowerowa wygląda właśnie tak
Mierzeja Helska
Ścieżka rowerowa wokół Zatoki Puckiej w kierunku Helu
Mierzeja Helska
Widoczna z tyłu brukowana trasa prowadzi aż do Juraty. Dalej jest to ścieżka przez las
Dębki
Trasa Dębki – Osieczki. Początek trasy, ujście rzeki Piaśnicy
Białogóra
W okolicach Białogóry napotkaliśmy wielkie ptaszysko
Dębki
Osieczek, ujście rzeki Bezimiennej

 

Możliwość komentowania Nadmorski Park Krajobrazowy została wyłączona