Mała Fatra, Kraviarske
Dziecko na szlaku - Poradnik

Mała Fatra – Kraviarske

Dystans: 12 km
Czas przejścia: 7 h
Wiek dziecka: 4,5 lat
Wysokość: Kraviarske 1361m n.p.m.

Całą noc padał deszcz. Na szczęście rano pogoda się nieco uspokoiła. Małą Fatrę pokryła gęsta mgła. Wiem, że szlaki będą mokre i błotniste ale zaplanowana wycieczka nie będzie trudna.

Zdobędziemy dzisiaj aż trzy szczyty!

Na mapie trasa wygląda bardzo łagodnie. Wydaje się że to tylko godzinne wejście i zejście, a resztę drogi pokonamy łagodnym szlakiem biegnącym granią trzech wierzchołków. Tak tylko się wydaje. Nie bez powodu Mała Fatra nazywana jest Tatrami w miniaturze. W Terchowej w dolinie Vratna dojeżdżamy do miejsca Stary dvor. Jest tu bardzo duży bezpłatny parking. Niebieskim szlakiem podążamy na Sedlo Prislop. Początkowo szlak biegnie drogą afaltową, a później szeroką drogą szutrową i leśną. Niemal aż do samej przełęczy dlatego cały ten odcinek Miłosz pokonuje samodzielnie. Dalej idziemy również niebieskim szlakiem w kierunku pierwszego wierzchołka Baraniarky. Od razu zaczyna się ostre podejście. Nie ma skał, nie ma kamieni, nie ma korzeni jest za to ślisko. Wszystko za sprawą padającego w nocy deszczu. Ślizgamy się na błotnistej ścieżce i trawie obok. Kilka razy się przewróciłem. Jeden z tych upadków był szczególnie dotkliwy kiedy uderzyłem barkiem o ziemię. Oczywiście z dzieckiem na plecach. Warto zakupić dobry sprzęt właśnie dla bezpieczeństwa dziecka. W tym miejscu ponownie przypominam o wykupieniu ubezpieczenia górskiego wyjeżdżając w słowackie góry. Trudne warunki znacznie wydłużają naszą wędrówkę. Ale przecież nigdzie się nam nie spieszy, mamy czasu tyle ile chcemy. Obiad dla dziecka w plecaku, a dla nas kanapki więc ze spokojem ruszamy dalej. Odległość z przełęczy na Baraniarky to cztery kilometry. Pokonanie tego odcinka zajęło nam aż dwie godziny. Jesteśmy wykończeni. Odtąd powinno być łatwiej. Nic z tego. Cały czas ostro się wspinamy by za chwilę schodzić w dół. Na jednym z odcinków szlaku jest łańcuch, na innym stalowy pręt. Wreszcie dochodzimy do ostatniego wierzchołka Kraviarske. Jest późne popołudnie, a mgły dopiero teraz zaczynają ustępować dzięki czemu możemy zobaczyć jak biegł nasz szlak. Mały i Wielki Rozsutec wyglądają imponująco. Schodzimy do Sedla za Kraviarskym. Jest już znacznie łatwiej. Dalej szlakiem zielonym Miłosz idzie już na własnych nogach. W dolinie pozostaje nam przejście drogą asfaltową do Stary dvor. To aż trzy kilometry ale pokonujemy je nadzwyczaj szybko bo w pół godziny. Mała Fatra jest piękna ale potrafi dać w kość.

Trasa:
Terchova-Stary dvor – szlak niebieski – Sedlo Prislop – szlak niebieski – Baraniarky – szlak niebieski – Zitne – szlak niebieski – Kraviarske – szlak niebieski – Sedlo za Kraviarskym – szlak zielony – Stara dolina – droga 5478 – Terchova-Stary dvor

Mała Fatra, Kraviarske
Sedlo Prislop. Nasz pierwszy przystanek. Na razie idzie łatwo
Mała Fatra, Kraviarske
Zamglony las wygląda tajemniczo i złowieszczo
Mała Fatra, Kraviarske
Baraniarki. Pierwszy wierzchołek. Jak widać na zdjęciu mam serdecznie dosyć
Mała Fatra, Kraviarske
Baraniarky
Mała Fatra, Kraviarske
Dalej szlak prowadzi granią. Może dobrze, że jest mgła. Przynajmniej nie widać, że obok jest przepaść
Mała Fatra, Kraviarske
Schodzimy z Zitne. Zejście wydaje się niepozorne. Niestety tylko tak wygląda
Zza chmur wyłania się Mały i Wielki Rozsutec
Mała Fatra, Kraviarske
Wchodzimy na Kraviarske. Teraz widać jak przebiegał szlak. Przed nami Zitne a dalej Baraniarky
Mała Fatra, Kraviarske
Przebieg szlaku. Kraviarske i Baraniarky, pomiędzy nimi niewidoczne Zitne
Mała Fatra, Kraviarske
Kraviarske. To nie zaduma, to zmęczenie. Miłosz ubłocony do samego pasa
Mała Fatra, Kraviarske
Schodzimy do Sedla za Kraviarskym. Jest już łatwiej
Mała Fatra, Kraviarske
Sedlo za Kraviarskym. Jeszcze tylko marne 1,5 godziny drogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *