Ostredok, Tatry Niżne
Dziecko na szlaku - Poradnik

Tatry Niżne – Ostredok

Dystans: 9 km
Czas przejścia: 3h 30min.
Wiek dziecka: 5,5 roku
Wysokość: Ostredok 1167m n.p.m

Krótki i łatwy szlak w Tatrach Niżnych

Wydawać by się mogło, że w tych górach to niemożliwe. Nasz cel to Ostredok, niewysoka góra wciśnięta w środek Demanovskej doliny. Dojeżdżamy do Biela put w Demanovskej dolinie i ruszamy żółtym szlakiem. Najpierw krótki odcinek drogą asfaltową, a później szeroką i kamienistą. Już po chwili dochodzimy do wieży widokowej. Niestety wejście na nią jest zamknięte. Ale to nie problem, ponieważ jest to otwarty teren i właściwie nie widzę sensu budowania wieży w tym miejscu. Okazuje się że pokonany kilometrowy odcinek, to ostatnie podejście na Ostredok. Do wierzchołka jeszcze kawałek ale szlak biegnie już po płaskim terenie lub nieznacznie w górę. Spora jego część jest odsłonięta. Dzisiaj to akurat pech, bo zaczyna padać deszcz. Po dojściu do wierzchołka szlak biegnie już lasem. Po około trzech kilometrach zaczynamy schodzić. Dla dziecka ten odcinek jest trudniejszy. Szlak schodzi ostro w dół przez następne dwa kilometry. Zejście było naprawdę wyczerpujące ale nasz syn dał radę pokonać go samodzielnie. Dochodzimy do Demanovskej jaskini Slobody gdzie jest rozwidlenie szlaków. Wybieramy niebieski i idziemy nim w kierunku Mikulasska chata. To bardzo łatwy i przyjemny odcinek. Początkowo to droga asfaltowa, później szeroka droga szutrowa. Przez krótki odcinek wchodzimy do góry ale podejście jest łatwe. Dochodząc do Vrbickego plesa zmieniamy szlak na żółty, którym po 10 minutach dochodzimy do auta. Był to jedyny szlak w Tatrach Niżnych, który mój syn pokonał w całości samodzielnie.

Trasa:
Biela put – szlak żółty – Ostredok – szlak żółty – Demanovska jaskinia Slobody – szlak niebieski – Vrbicke pleso – szlak żółty – Biela put

Nasz wyjazd w Tatry Niżne udowodnił, że można je przejść razem z dzieckiem. Jest tu wiele szlaków, które dziecko jest wstanie przejść samodzielnie. Na innych wymaga wsparcia ale są też takie, na których nie da rady. Niewątpliwą zaletą tych gór jest mała ilość turystów na szlakach. Tłumów możemy się spodziewać jedynie na trasie na Chopok i Dumbier oraz Ostredok. Na innych spotkaliśmy kilka, najwyżej kilkanaście osób w ciągu całego dnia! To wspaniałe góry jednak jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją górską przygodę, ze względu na ich charakter proponuję zostawić to pasmo na później.

Ostredok, Tatry Niżne
Początek żółtego szlaku. Jesteśmy już przy wieży
Ostredok, Tatry Niżne
Idziemy dalej w kierunku wierzchołka
Ostredok, Tatry Niżne
Ostredok
Ostredok, Tatry Niżne
Zejście żółtym szlakiem. Punkt widokowy Vichova vyhliadka
Ostredok, Tatry Niżne
Zejście żółtym szlakiem. Punkt widokowy Vichova vyhliadka
Ostredok, Tatry Niżne
Szlak niebieski jest bardzo łagodny
Ostredok, Tatry Niżne
Malownicze Vrbicke pleso

Relive 'Ostredok’