Dziecko na szlaku - Poradnik

Park Przyrody Ucka (Učka) – Vojak

Dystans: 10 km
Czas przejścia: 4:20h
Wiek dziecka: 6,5 roku

W góry na półwyspie Istria!

Ruszamy na Vojak, najwyższy szczyt w Parku Przyrody Učka. Dojeżdżamy na bezpłatny parking na przełęczy Poklon. Znajduje się tutaj też schronisko o tej samej nazwie i kilka punktów gastronomicznych. To miejsce, z którego rozchodzi się wiele szlaków. Trasa na Vojak jest dobrze oznakowana o zróżnicowanym poziomie trudności. Początkowe podejście jest dość ostre do tego ścieżka jest wąską, a na niej tradycyjnie już kamienie i skały. Zdarzają się też fragmenty gdzie dziecko bez problemu może iść same. Szlak co jakiś czas przecina drogę asfaltową, którą można dojechać na sam szczyt. My oczywiście proponujemy wejście szlakiem pieszym, zwłaszcza, że na szczycie byliśmy już po dwóch godzinach marszu. Na samym wierzchołku znajduje się wieża widokowa (wejście bezpłatne) jednak nawet bez niej widok jest doskonały. Z Vojaka podziwiać możemy półwysep Istria, zatokę Kwarnerską, Słowenię oraz Alpy Julijskie. Cudowny widok! Wracamy niemal tą samą trasą. Trzeba dodać, że atrakcją jest też las, którym idziemy. Jest wspaniały! Wysokie i zielone buki przypominają te bieszczadzkie.

Przebieg trasy na mapy.cz

Ostry początek szlaku
Szlak co jakiś czas przecina drogę asfaltową
Ścieżka jest wąska
Szlak ma też łatwiejsze do pokonania odcinki
Widok z Vojaka na Zatokę Kwarnerską
Widok w kierunku Słowenii
Wieża widokowa na Vojaku. Na horyzoncie widoczne ośnieżone Alpy Julijskie
Wspaniały bukowy las

Relive 'Vojak’

5 komentarzy

 • Rafal

  Fajny artykuł. Warto pokazywać, że w Chorwacji można robić więcej niż tylko leżeć na plaży.

  • Justyna Palaszewska

   Nasz syn jest dzieckiem kilkuletnim w dodatku niepełnosprawnym i dał radę wejść. Ale jeśli się jest obawa to bez problemu można tam dojechać autem (niemal pod samą wieżę).

 • BALTHUSS

  zastanawiały mnie przede wszystkim „newralgiczne punkty”: jakieś strome, niebezpieczne zbocza. Ale jeśli to jest w zasięgu kilku- latka to super. samochodem nie ma frajdy:)

  • Justyna Palaszewska

   Poziom trudności na szlaku jest różny ale kilka razy przecina on drogę asfaltową i można ewentualnie dokończyć wejście tą drogą.