Dziecko na szlaku - Poradnik

Sjeverni Velebit – Veliki Pivcevac

Dystans: 8 km
Czas przejścia: 3:50h
Wiek dziecka: 6,5 roku

Velebit to wymagające góry? Nie zawsze!

Kolejna trasa, którą bez problemu mogą pokonać dzieci w każdym wieku. Większa cześć szlaku to szeroka droga szutrowa. Można szlak ograniczyć tylko do tej trasy lub można nią iść znacznie dalej niż my.

Dojeżdżamy do schroniska Zavizan. Wcześniej przejeżdżamy obok punktu informacyjnego, w którym kupujemy bilety wstępu do parku narodowego. Parking przy schronisku jest bezpłatny. Rozchodzi się stąd wiele szlaków i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dzisiaj idziemy na Veliki Pivcevac. Z parkingu podążamy drogą szutrową (nie prowadzi tędy szlak). Mijamy dojście do schroniska, następnie kapliczkę i ogród botaniczny. Idziemy dalej drogą szutrową. Chociaż trasa jest łatwa do pokonania to jej przejście trwa długo. Dlaczego? Tyle jest tutaj do zobaczenia, że trudno przejść obojętnie! Zazwyczaj aby podziwiać takie widoki trzeba wdrapać się na sam wierzchołek jakiejś góry. Tutaj spokojnie idziemy nigdzie się nie spiesząc. Po prawie godzinnej wędrówce docieramy do rozwidlenia szlaków. Miejsce jest bardzo słabo oznaczone, zwłaszcza że należy zejść z szerokiej drogi na wąską ścieżkę w lesie. Dalsza droga to już wspinaczka z wieloma przeszkodami. Idziemy przez las wąską ścieżką, a na niej kamienie, skały, powalone drzewa i cały czas ostro pod górkę. Na szczęście trasa jest krótka. To tylko kilometr, którego pokonanie zajęło nam niecałą godzinę. Za to z wierzchołka jest co podziwiać. Zostajemy na dłużej, a chciałoby się wręcz na zawsze. Velebit to z pewnością jedno z najpiękniejszych pasm górskich w jakich byłem. Wracamy tą samą trasą.

Przebieg trasy na mapy.cz

Droga szutrowa od parkingu biegnie przez 7 kilometrów. Jej pokonanie na pewno nie jest trudne. Za to możemy podziwiać piękno Velebitu Północnego w ciszy i spokoju.

Z parkingu ruszamy szeroką drogą. Przed nami widoczna Velika kosa
Mijamy kapliczkę
Następnie mijamy wejście do ogrodu botanicznego
Cały czas idziemy szeroką drogą
Cała trasa jest wyjątkowo widokowa
Rozwidlenie szlaków. Skręcamy w lewo
Wejście na Veliki Pivcevac
Ostatnie podejście
Hura! Veliki Pivcevac zdobyty!
Widok z wierzchołka na Północny Velebit
Balinovac po lewej i Velika kosa
Veliki Zavizan po lewej i Balinovac

Relive 'Veliki Pivcevac’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *