Dziecko na szlaku - Poradnik

Beskid Śląsko-Morawski – Kostelky

Dystans: 15 km
Czas przejścia: 6:00 h
Wiek dziecka: 6,5 roku

Czeskie Beskidy nie przestają nas zachwycać!

Kolejny raz chcę was zachęcić do wędrówki szlakami Beskidu Śląsko-Morawskiego. Powód? Na szlakach spotkamy znacznie mniej turystów, jest czyściej (choć trzeba przyznać, że i u nas ta sytuacja uległa poprawie), łatwiejszy dojazd (mniej turystów oznacza mniej aut na drodze i łatwiejsze parkowanie). Jestem wręcz zauroczony wyglądem czeskich wsi i miasteczek. Ich urok zachwyci każdego, a to dopiero początek szlaku! A jak jest w górach? To typowo beskidzkie warunki, a więc idealnie nadają się na wędrówki z dziećmi.

Przed nami kolejna wyprawa, ruszamy do miejscowości Dolni Lomna. Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu tuż przy niebieskim szlaku, którym dotrzemy na Kostelky. Początkowo szlak biegnie ulicą asfaltową, a dalej drogą szutrową. Dopiero po przejściu trzech kilometrów (co nam zajęło całą godzinę) szlak skręca w las na dość strome i wąskie podejście. Na szczęście jest ono krótkie i ma wiele punktów widokowych. Po 15 minutach ponownie idziemy szeroką leśną drogą bez większych utrudnień. Po dwóch godzinach docieramy na Kostelky. Niestety nie jest to wierzchołek góry, na który nie prowadzi szlak pieszy. Można za to na niego dostać się kolejką krzesełkową (dzisiaj nieczynną). Docieramy na rozwidlenie szlaków. Jest wcześnie więc decydujemy się na wydłużenie naszej wędrówki i idziemy czerwonym szlakiem w kierunku Kamiennej Chaty. To tylko kilometr, a cały szlak jest odsłonięty z widokiem na Małą Fatrę w tle. Obok Kamiennej Chaty znajduje się wieża widokowa. Wstęp jest bezpłatny jednak nie polecam tej części szlaku. Do chaty można dostać się autem, znajduje się duży parking, jest sporo ludzi, a na górnej części wieży zamontowano okna. Efekt jest taki, że niewiele z niej widać. Szkoda, to mogła być naprawdę udana inwestycja. Wracamy do naszego pierwotnego planu i idziemy czerwonym szlakiem do Chaty Skalka. Trasa jest łatwa do pokonania. To szeroka szutrowa droga. Niestety dojeżdżają nią auta do Chaty. To powoduje, że schronisko wygląda jak oblężona twierdza. Jeśli ktoś chciałby odpocząć w ciszy i cieszyć się pięknym widokiem proponuję wcześniej usiąść na polanie na czerwonym szlaku, który zimą funkcjonuje jako stok narciarski. Po krótkim odpoczynku (nie lubimy tłumów) zaczynamy schodzić. Idziemy żółtym szlakiem w kierunku Dolni Lomna. Trasa nie sprawi problemu żadnemu dziecku. Jest dość szeroka i równa. Ma wiele punktów widokowych na Beskid Śląski. Bez trudu dostrzeżemy Czantorię czy Skrzyczne. Szlak żółty choć urokliwy to niestety ciągnie się niemiłosiernie. Jego długość to aż 5 km. Wreszcie docieramy do drogi asfaltowej w Dolni Lomna. Pozostaje nam dojście na parking wzdłuż drogi. To kolejne 2 kilometry na szczęście poza krótkim początkowym odcinkiem jest tutaj chodnik, którym bezpiecznie docieramy do auta.

Przebieg trasy na mapy.cz

Trasa:
Dolni Lomna – szlak niebieski – Kostelky – szlak czerwony – Kamienna Chata – szlak czerwony – Horska Chata Skalka – szlak żółty – Velka Louka – szlak żółty – Dolni Lomna

Początek niebieskiego szlaku
Podejście wydaje się być ostre ale idzie się całkiem dobrze
Cała trasa ma wiele punktów widokowych
Niestraszna nam żadna przeszkoda
Szlak w kierunku Kamiennej Chaty
Widok na Małą Fatrę
Wieża widokowa wygląda imponująco jednak to całkowicie nietrafiona inwestycja
Polana na czerwonym szlaku to idealne miejsce na odpoczynek i posiłek
Chata Skalka
Idziemy żółtym szlakiem w kierunku Dolni Lomna
Trasa jest łatwa do pokonania
Velka Louka

Relive 'Kostelky’

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *