Terapia

pionizator

IMG_3420  IMG_3423

Jednym z zaleceń neurologa podczas ostatniej wizyty był zakup pionizatora jako istotnego elementu procesu rehabilitacyjnego Miłosza. Konsultacja miała miejsce pod koniec listopada. W połowie grudnia fizjoterapeutka Miłosza zaprosiła pracownika firmy MyWam na zajęcia syna w celu „przymiarki” zalecanego sprzętu rehabilitacyjnego. Na spotkaniu ostatecznie została podjęta decyzja o jego zakupie, cena pionizatora wynosiła 4500 zł. NFZ w 2013 roku refundował z tej kwoty 3000 zł., w 2014 na skutek zmiany przepisów refundacja wynosi już tylko 2000 zł. I tak rozpoczęła się walka z czasem. Po wypełnieniu dokumentów i dopełnieniu wszystkich formalności, 20 grudnia udałam się do oddziału NFZ aby złożyć zlecenie na zaopatrzenie w pionizator statyczny, ucieszona że udało się zdążyć jeszcze w 2013 roku. Niestety pani w kancelarii szybko sprowadziła mnie na ziemię. NFZ ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, a że jest okres świąteczno-noworoczny to raczej są marne szanse na szybką odpowiedź. I tu wielka niespodzianka. Pismo zostało rozpatrzone 31 grudnia, a więc na starych warunkach! Udało się. Drugą niespodzianką była cena pionizatora, która ostatecznie wyniosła 4000 zł. Na refundacje pozostałej kwoty 1000 zł. złożyłam wniosek w Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie. Dzięki odpowiednim przepisom w MOPR Piekary Śląskie mogłam wyłożyć pozostałą brakującą sumę, tak aby już cieszyć się nowym sprzętem. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w MOPR, kwota ta zostanie mi zwrócona na konto.

IMG_3478

Miłosz pionizowany jest od września, więc postawa wyprostowana to dla niego żadna nowość. Największą zaletą stosowania pionizatora w przypadku dzieci jest stymulacja rozwoju psychoruchowego i wpływ na poprawę stanu psychicznego dziecka. Szczególnie istotny jest wpływ na prawidłowy rozwój mięśni, stawów i układu kostnoszkieletowego, zapobieganie i leczenie przykurczów stawów i mięśni. Wpływa korzystnie na kształtowanie zmysłu równowagi i poprawę koordynacji ruchów. Poprawia funkcję układu sercowonaczyniowego, wentylację płuc, poprawia również perystaltykę jelit.

IMG_3958  IMG_3964  IMG_3970  IMG_3974

Według zaleceń fizjoterapeutki, Miłosz od 10 stycznia pionizowany jest w domu od 15 do 20 minut dziennie.

Jeden Komentarz

  • ola

    Całkiem inaczej wyobrażałam sobie ten pionizator- wiedziałam jaką funkcję ma spełnić, ale w wyobraźni wyglądał mało interesująco. Jeśli małpki, stoliczek i całość na kółkach to jest ten pionizator – to wygląda
    S U P E R ! 20 minut dziennie to chyba mało jak na tak interesującą „zabawkę” :)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *