Historia Miłosza - Blog,  Wycieczki

rezerwat Wyspy Zawadowskie

Warszawski odcinek Wisły jest fragmentem Obszaru NATURA 2000 – Dolina Środkowej Wisły. Jednak na terenie warszawskiej doliny Wisły znajdują się również inne obszary chronione – rezerwaty. Odkrywamy rezerwat Wyspy Zawadowskie. Zobacz, jak urzekło nas to wyjątkowe miejsce.

IMG_3133
IMG_3137
IMG_3152
IMG_3170

Rezerwat znajduje się na południu Warszawy. Zlokalizowany jest na Wiśle w obrębie dwóch dzielnic: Wawer oraz Wilanów. Obszar rezerwatu wykracza również poza granice Warszawy i zajmuje część gminy Konstancin – Jeziorna oraz miasta Józefów. Rezerwat został utworzony w 1998 roku. Obszar chroniony ma powierzchnię 530,28 ha. Głównym celem powołania do życia rezerwatów była ochrona ekosystemów wodnych w obrębie koryta Wisły. Chroniony obszar jest miejscem gniazdowania wielu rzadkich i cennych gatunków ptaków, jak również stanowi ostoję zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym.

IMG_3178  IMG_3185

Odcinek chroniony rzeki zachował stosunkowo naturalny charakter. Znajdują się tu łachy oraz ławice. Ich układ zmienia się niemal z każdą powodzią, gdyż nie są one utrwalone roślinnością wieloletnią. O takim korycie rzecznym można powiedzieć, iż ma charakter roztokowy.

Masz dość miejskiego zgiełku? Chcesz odpocząć od aut i spalin? Polecamy odetchnąć w ciszy i w spokoju w niezwykłym rezerwacie Wyspy Zawadowskie.

A jak skończył się mój pobyt nad Wisłą… Zobaczcie sami:

IMG_3182  IMG_3183

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *