Halicz, Bieszczady
Dziecko na szlaku - Poradnik

Bieszczady – Rozsypaniec i Halicz

Dystans: 21 km
Czas przejścia: 6 h
Wiek dziecka: 2,5 roku
Wysokość: Rozsypaniec 1280m n.p.m., Halicz 1333m n.p.m.

Wyjazd w Bieszczady to marzenie wielu. Nam udało się je zrealizować w 2015 roku. Wrześniowy wyjazd na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Na pierwszy cel obraliśmy Halicz. Docieramy na parking w Wołosate gdzie swój początek (lub koniec) ma Główny Szlak Beskidzki. To właśnie nim (czerwonym) podążamy w kierunku Rozsypańca, cały czas podziwiając Tarnicę doskonale widoczną po lewej stronie.

Początkowo trasa ma bardzo łagodny przebieg

Przez ponad dwie godziny idziemy drogą szutrową, po niemal płaskim terenie. Po przejściu dziewięciu kilometrów docieramy do przełęczy Bukowskiej. Dalej szlak zaczyna piąć się w górę. Od Rozsypańca dzieli nas tylko 30 minut wędrówki. Cała trasa jest odsłonięta i prowadzi przez Połoninę Bukowską. Zapewnia nam to doskonałe i niezapomniane widoki na całe pasmo Bieszczad. Również te po Ukraińskiej stronie. Po krótkiej przerwie ruszamy dalej w kierunku Halicza i dalej na przełęcz Goprowską. Tu zaczynają się schody. Dosłownie! Władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego chcąc ratować rozdeptywane szlaki wpadły na genialny pomysł budując na podejściach schody. Bez nich szlak z roku na rok stawał się coraz szerszy. Wejście po nich na przełęcz Krygowskiego zajmuje sporo czasu i potrafi dać w kość. Zwłaszcza, że mamy już za sobą 15 kilometrów. Z przełęczy prowadzi żółty szlak na najwyższy szczyt Bieszczad, Tarnicę. Niestety jesteśmy już tak wyczerpani, że odpuszczamy go sobie. Po długiej przerwie ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Wołosatego. Tutaj również wybudowano schody. Jednak odcinek do pokonania jest krótszy no i prowadzi w dół. Wkrótce wchodzimy do lasu gdzie wreszcie możemy się schować przed palącym, wrześniowym słońcem (30 stopni Celsjusza!).

Trasa:
Wołosate – szlak czerwony – przełęcz Bukowska – szlak czerwony – Rozsypaniec – szlak czerwony – Halicz – szlak czerwony – przełęcz Goprowska – szlak czerwony – przełęcz Krygowskiego – szlak niebieski – Wołosate.

Tarnica, Bieszczady
Widok na Tarnicę i Szeroki Wierch, początek czerwonego szlaku
Bieszczady Ukraińskie
Widok na Bieszczady Ukraińskie
Szlak na Halicz, Bieszczady
W drodze na Rozsypaniec
Szlak na Halicz, Bieszczady
W drodze na Halicz
W drodze na Halicz, Bieszczady
W drodze na Halicz
W drodze na Halicz, Bieszczady
W drodze na Halicz
Halicz, Bieszczady
Halicz
Halicz, Bieszczady
Halicz
Halicz, Bieszczady
W drodze na przełęcz Goprowską
Bukowe Berdo, Bieszczady
W drodze na przełęcz Goprowską
Bukowe Berdo, Bieszczady
Schody na przełęcz Krygowskiego
Krzemień, Bieszczady
Widok z przełęczy Krygowskiego na Krzemień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *