Karkonosze z dzieckiem
Dziecko na szlaku - Poradnik

Karkonosze – Śnieżne Stawki

Dystans: 21 km
Czas przejścia: 7h 30min.
Wiek dziecka: 3,5 roku

Prawie osiem godzin marszu ale powiem szczerze, warto!

Choć nie zdobędziemy dzisiaj żadnego szczytu będzie to najdłuższa wycieczka po Karkonoszach. Każdy kto był na Śnieżnych Kotłach widział w dole stawy. To właśnie Śnieżne Stawki, a w ich okolicy poprowadzono szlak turystyczny. Warto spojrzeć z ich brzegu na Śnieżnie Kotły. Kierujemy się do Jagniątkowa. Przy ulicy Śnieżnej odnajdujemy szlak niebieski. Po pół godzinie złączy się on z czarnym. Przez jakiś czas będą prowadzić równolegle. My pójdziemy czarnym aż do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Po pierwszej godzinie marszu w miejscu Wysoki Most szlak niebieski będzie odchodził w bok. Będziemy tamtędy wracać za kilka godzin. Teraz idziemy już tylko szlakiem czarnym. Na trasie będzie sporo kamieni. Cały czas idziemy przez las. Niewielu turystów podąża tą drogą. Aż trudno uwierzyć, że jesteśmy w tłumnie odwiedzanych Karkonoszach. Las, cisza, spokój i my. Po kolejnej godzinie docieramy do schroniska. Warto odpocząć. Dojście do niego może dać w kość. Od schroniska idziemy dosłownie pięć minut żółtym szlakiem aż przetniemy szlak zielony. To właśnie nim pójdziemy na Śnieżne Stawki. Ponownie wchodzimy w las. Już wkrótce rozpocznie się najtrudniejszy odcinek wycieczki czyli skały, które aby przejść najlepiej skakać z jednej na drugą. Dla dzieci mogą być problemem. Dochodzimy do stawów, które są bardzo urokliwe. Jednak znacznie bardziej zachwycają Śnieżne Kotły. Dopiero patrząc na nie z dołu można poczuć ich wielkość. Przejście całej trasy może zająć nawet 1,5 godziny. Docieramy na Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem. Tam wybieramy szlak niebieski. To ten sam, którym już dzisiaj szliśmy do góry. Wracamy nim aż do Jagniątkowa. Od Rozdroża szlak niebieski ma czasami trudny przebieg. Jest wąski ze sporą ilością kamieni ale jak sami pokazaliśmy da się przejść z dzieckiem. To długa i niezapomniana wycieczka w Karkonosze. Jedna z najpiękniejszych!

Trasa:

Jagniątków – szlak niebieski – Wysoki Most – szlak czarny – schronisko Pod Łabskim Szczytem – szlak żółty – szlak zielony (Ścieżka nad Reglami) – Śnieżne Stawki – szlak zielony – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – szlak niebieski – Jagniątków

Ostatnia wycieczka w Karkonoszach okazała się być najdłuższą. Czy to góry dla dzieci? W Karkonoszach można spotkać wielu rodziców razem z dziećmi jednak dla nas góry to przede wszystkim aktywna forma spędzania czasu, a nie na grillu w górskiej miejscowości. W Karkonoszach z pewnością znajdziemy szlaki odpowiednie dla nas. Ich przejście nie jest trudne technicznie. Dla dzieci problemem mogą być jedynie rowy przecinające szlak, o których wspominałem w kilku wpisach. Warto zakupić dobre nosidło, które wykorzystamy jeśli nasz malec się zmęczy lub kiedy szlak będzie miał trudniejszy odcinek.

Karkonosze z dzieckiem
Jadąc do Jagniątkowa przejeżdżamy przez tunel wykuty w skale
Karkonosze z dzieckiem
Wysoki Most. Odtąd idziemy tylko szlakiem czarnym
Karkonosze z dzieckiem
Póki co droga jest szeroka i łatwa, a w lasach sporo grzybów
Śnieżne Stawki, Karkonosze
Zielony szlak na Śnieżne Stawki
Śnieżne Stawki, Karkonosze
Widok na Śnieżne Kotły
Śnieżne Stawki, Karkonosze
Szlak zielony
Śnieżne Stawki, Karkonosze
Śnieżne Stawki
Śnieżne Stawki, Karkonosze
Śnieżne Stawki
Karkonosze z dzieckiem
Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem, ostatni punkt widokowy
Możliwość komentowania Karkonosze – Śnieżne Stawki została wyłączona