Chleb, Mała Fatra
Dziecko na szlaku - Poradnik

Mała Fatra – Chleb

Dystans: 8,5 km
Czas przejścia: 3h 30min.
Wiek dziecka: 4,5 lat
Wysokość: Chleb 1646m n.p.m.

Krótka i widokowa trasa w Małej Fatrze

To już nasza ostatnia propozycja na wycieczkę w tym paśmie górskim. Będzie krótka, łatwa i bardzo widokowa. To jedyna trasa na Małej Fatrze, którą nasz syn w całości pokonał samodzielnie. Ponownie dojeżdżamy do końca doliny Vratna gdzie znajduje się bezpłatny parking. Kierujemy się do dolnej stacji kolejki linowej, która wwozi nas na Snilovske Sedlo. Poprzednio z tego miejsca szliśmy na Wielki Krywań. Tym razem idziemy w przeciwną stroną szlakiem czerwonym w kierunku Chleba. Docieramy do niego bardzo szybko bo już po pół godzinie. Idziemy dalej czerwonym szlakiem mijając kolejno wierzchołki Hromove, Stienky aż na Poludnovy grun. Szlak cały czas był łagodny i łatwy do pokonania. Zmieniamy szlak na żółty i schodzimy do chaty Na Gruni. To najtrudniejszy odcinek na całej trasie. Szlak poprowadzony został przez stok narciarski. Jest bardzo, bardzo stromo. Choć z drugiej strony cieszę się że nie idziemy w przeciwną stronę. Dalej również idziemy żółtym szlakiem, który doprowadzi nas aż na parking w dolinie Vratna.

Trasa:
Terchova-dolina Vratna – Snilovske sedlo – szlak czerwony – Chleb – szlak czerwony – Hromove – szlak czerwony – Stienky – szlak czerwony – Poludnovy grun – szlak żółty – chata Na Gruni – szlak żółty – Terchova-dolina Vratna

To był nasz ostatni dzień na Małej Fatrze. Nie spodziewałem się że będzie aż tak trudno. Czy Mała Fatra jest odpowiednia dla dzieci? No cóż, my daliśmy radę, a przecież nas syn jest dzieckiem z porażeniem mózgowym. Myślę, że z młodszymi również można jechać, po prostu będą „wchodzić” w nosidle. Gorzej na przykład z sześciolatkami, którzy są już za duzi aby ich dźwigać, a jeszcze na tyle mali, że nie dadzą rady przejść trasy samodzielnie. Mała Fatra jest piękna i na pewno warto tu przyjechać. Do zobaczenia na szlaku!

Chleb, Mała Fatra
Szybko docieramy na Chleb
Chleb, Mała Fatra
Wielki Krywań z Chleba
Chleb, Mała Fatra
Idziemy dalej czerwonym szlakiem
Chleb, Mała Fatra
Szlak jest łatwy jednak przyda się asekuracja
Chleb, Mała Fatra
Wielki Rozsutec, na którym byliśmy wczoraj
Chleb, Mała Fatra
Cały szlak jest odsłonięty
Chleb, Mała Fatra
Widoczny Wielki Krywań i górna stacja kolejki linowej
Chleb, Mała Fatra
Cały czerwony szlak prowadzi granią
Chleb, Mała Fatra
Mała Fatra jest piękna