Pieniny, Durbaszka
Dziecko na szlaku - Poradnik

Pieniny – Durbaszka i Wysoki Wierch

Dystans: 11 km
Czas przejścia: 4 h
Wiek dziecka: 5 lat
Wysokość: Durbaszka 942m n.p.m., Wysoki Wierch 899m n.p.m.

Szlak z Durbaszki na Wysoki Wierch jest wyjątkowo malowniczy

Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu w Jaworkach (płatny). Można się tutaj dostać również busem. Na Durbaszkę prowadzi czerwony szlak rowerowy. Wejście na szlak znajduje się obok parkingu. Dojście do schroniska, a właściwie do Górskiego Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego zajmuje około godziny (4 kilometry). Stąd jeszcze tylko kilometr i znajdziemy się na samej Durbaszce. Aby wejść na sam wierzchołek trzeba iść wzdłuż wyciągu narciarskiego. Z tego miejsca rozpościerają się niesamowite widoki na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce oraz pozostałe szczyty Pienin. Idąc niebieskim szlakiem w kierunku Wysokiego Wierchu cały czas zachwycaliśmy się widokami. Nie jestem wstanie zliczyć ilości zrobionych zdjęć. A to był tylko przedsmak tego co zobaczyliśmy z Wysokiego Wierchu. Samo wejście na wierzchołek tego szczytu udostępnione jest dopiero od niedawna. Polecam długą przerwę na szczycie i rozkoszowanie się tym co w górach najpiękniejsze. Po przejściu kolejnych dwóch kilometrów docieramy do miejsca, w którym żółty szlak odbija w prawo do Jaworek. Podążamy dalej tym szlakiem dochodząc do głównej drogi w Jaworkach i dalej na parking.

Trasa:
Jaworki – szlak czerwony (rowerowy) – schronisko pod Durbaszką – wzdłuż wyciągu narciarskiego – Durbaszka – szlak niebieski – Wysoki Wierch – szlak żółty – Jaworki

W Pieninach spędziliśmy kilka jesiennych dni. Z Miłoszem jesteśmy już tu drugi raz, a ma dopiero 5 lat. Dlaczego? Pieniny wydają się być górami idealnymi dla dzieci. Szlaki są krótkie, a podejścia łatwe. Większość dzieci bez trudu wejdzie lub nawet pokona w całości całą trasę. Dodatkowym atutem jest ich położenie. Pieniny to pasmo pomiędzy Beskidem Sądeckim, Gorcami i Tatrami. Wszystkie te pasma są wyższe od Pienin dzięki czemu z każdego wierzchołka mamy doskonały widok. Na pewno nie jest to nasz ostatni wyjazd w Pieniny. Do zobaczenia na szlaku!

Szlak na Durbaszkę
W drodze na Durbaszkę. Szlak jest szeroki i łatwy do pokonania.
Szlak na Durbaszkę
W drodze na Durbaszkę. Szlak jest szeroki i łatwy do pokonania.
Pieniny, Durbaszka
Widok z Durbaszki.
Pieniny Durbaszka
Widok z Durbaszki na Beskid Sądecki
Szlak na Wysoki Wierch
W drodze na Wysoki Wierch. Szlak również szeroki i łatwy do pokonania.
Widok z Wysokiego Wierchu
Widok z Wysokiego Wierchu na Pieniny Słowackie i Tatry.
Miłosz na Wysokim Wierchu
Widok z Wysokiego Wierchu na Durbaszkę i Wysokie Skałki.
Pieniny, Wysoki Wierch
Siedzę na słupku na prawym półdupku, a lewy półdupek zwisa mi za słupek.
Pieniny, Wysoki Wierch
Wysoki Wierch. Widok na Sokolicę.
Możliwość komentowania Pieniny – Durbaszka i Wysoki Wierch została wyłączona