Magurki, Gorce
Dziecko na szlaku - Poradnik

Gorce – Magurki

Dystans: 11 km
Czas przejścia: 3h 30min.
Wiek dziecka: 6 lat
Wysokość: Magurki 1108m n.p.m.

Najkrótsza trasa w Gorcach

Czy warto? Zdecydowanie! Udajemy się do przysiółka Ochotnicy Górnej Jaszcze. Odnajdujemy początek zielonej ścieżki dydaktycznej i parkujemy w okolicy. Dzisiaj nie będzie żadnych rozwidleń szlaku, poruszać się będziemy tylko po ścieżce dydaktycznej, która nie łączy się z żadnym innym szlakiem turystycznym. Ścieżka od razu zaczyna piąć się do góry jednak nie jest to ostre podejście, któremu nie podołałyby dzieci. Co chwilę natrafiamy na polany, z których roztacza się cudowny widok na pobliskie gorczańskie wierzchołki i przysiółek Jaszcze. Trasa jest naprawdę wyjątkowo malownicza. Dojście do wieży widokowej Magurki zajmuje nam tylko półtorej godziny. To zdecydowanie jedno z najbardziej urokliwych miejsc w całych Gorcach. Poza nami nie ma tu nikogo. Długo siedzimy w okolicy wieży. Jest po prostu tak cudnie, że trudno stąd odejść. Schodzimy z Magurki idąc dalej zieloną ścieżką dydaktyczną. Charakter szlaku zmienia się całkowicie. Prowadzi teraz przez gęsty las, a czasami jest dość stromo. Docieramy do Przełęczy Pańska Przehybka po dwudziestu minutach. Dalej szlak łagodnieje i dochodzimy do fragmentu wraku amerykańskiego bombowca Liberator z czasów II wojny światowej. Trasa ponownie się zmienia. Teraz jest to wąska ścieżka prowadząca zboczem góry tuż obok potoku Jaszcze. Dla ułatwienia wędrówki zamontowano tutaj liczne pomosty. Jest ich naprawdę sporo. Przestałem liczyć po pierwszej dziesiątce. Szlak ponownie się zmienia. Idziemy szeroką szutrową drogą, napotykamy pierwsze domostwa, a jeszcze dalej na drogę asfaltową, którą docieramy do zaparkowanego auta. Rzadko się zdarza aby tak krótki szlak był jednocześnie tak widokowy oraz zróżnicowany. Wiem, że wielu turystów wchodząc na Magurki schodzi tą samą drogą jeszcze bardziej skracając czas wędrówki. To błąd, bo moim zdaniem leśny odcinek zielonej ścieżki dydaktycznej wart jest zobaczenia. A dzieci nie będą miały żadnych problemów z jego pokonaniem.

Trasa:
Jaszcze – zielona ścieżka dydaktyczna – Magurki – zielona ścieżka dydaktyczna – Przełęcz Pańska Przehybka – zielona ścieżka dydaktyczna – Jaszcze

Gorczańskie szlaki są szerokie, równe i łagodne. Bez obaw nasze dziecko może po nich wędrować samodzielnie. Rzadko zdarzają się odcinki z kamieniami czy korzeniami, na których należałoby zwrócić większą uwagę lub pomóc naszemu małemu zdobywcy. Długość każdej wędrówki możemy dowolnie konfigurować dzięki licznej sieci szlaków turystycznych. Pamiętajmy też, że poza parkami narodowymi i rezerwatami, możemy poruszać się po każdej leśnej ścieżce. Dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporo czasu. Oczywiście w góry wybieramy się tylko z mapą turystyczną. Do zobaczenia na szlaku!

Magurki, Gorce
W drodze na Magurki
Magurki, Gorce
Na szlaku znajdziemy liczne punkty widokowe
Magurki, Gorce
Na wierzchołek docieramy bardzo szybko
Magurki, Gorce
Polana i wieża widokowa
Magurki, Gorce
Polana Magurki
Magurki, Gorce
Widok z wieży na polanę
Magurki, Gorce
Widok z wieży na Gorc (po prawej)
Magurki, Gorce
Miejsce katastrofy lotniczej
Magurki, Gorce
Docieramy do krainy tysiąca pomostów
Magurki, Gorce
Oprócz bezpiecznego zejścia pomosty dodają uroku całej trasie
Magurki, Gorce
Dla dziecka przejście pomostem to dodatkowa atrakcja

Relive 'Magurki’

Możliwość komentowania Gorce – Magurki została wyłączona