Dziecko na szlaku - Poradnik

Beskid Śląsko-Morawski – Javorovy

Dystans: 12 km
Czas przejścia: 4:30h
Wiek dziecka: 6,5 roku
Wysokość: Javorovy 1032m n.p.m.

Łatwa i przyjemna trasa w czeskich Beskidach

Rzadko się zdarza aby szlak górski był tak łatwy do pokonania. Największą trudnością jest znalezienie wolnego miejsca parkingowego.

Naszą trasę rozpoczynamy w miejscowości Guty tuż przy restauracji gdzie swój początek ma szlak niebieski. Początkowo trasa prowadzi drogą asfaltową. Niestety droga jest wąska i nie sposób przy niej zaparkować. Korzystając z uprzejmości mieszkańca zaparkowaliśmy tuż obok jego domu. Nieco dalej jest niewielki parking dosłownie na kilka samochodów. Po przejściu kilkuset metrów szlak wchodzi na drogę leśną. Trasa jest szeroka, równa bez kamieni czy skał. I tak przez prawie 3,5 kilometra. Po przejściu tego odcinka szlak ostro skręca w prawo. Nadal idziemy wzdłuż niebieskich znaków ale droga jest już węższa. Po przejściu kolejnych 2 kilometrów nasz szlak łączy się z zielonym, którym dojdziemy aż na wierzchołek Maly Javorovy. Chociaż jest niższy od Javorovego o prawie 100 metrów to rozciąga się z niego wspaniała panorama na cały Beskid Śląsko-Morawski, a także Beskid Śląski. Widoczne są też okoliczne wsie i miasteczka. Maly Javorovy przyciąga wielu turystów dlatego nie zdziwił nas widok restauracji i barów na jego szczycie. Pomimo tego udaje nam się znaleźć ustronne miejsce gdzie rozkoszujemy się cudownymi widokami. Dojście na sam wierzchołek zajęło nam niecałe 2 godziny. Ruszamy dalej na Javorovy. Wracamy na szlak niebieski, którym do niego dojdziemy. Ten odcinek również jest bardzo łatwy. Trasa prowadzi przez las, droga jest równa, bez przeszkód aż na sam Javorovy. Niestety jego wierzchołek jest zarośnięty lasem i niewiele z niego można zobaczyć. Rozpoczynamy powrót. Dalej idziemy szlakiem żółtym, który w tym miejscu ma swój początek. Szlak prowadzi w dół i pojawia się coraz więcej kamieni. Przez krótki odcinek szlak niebieski i żółty biegną równolegle. Następnie żółty, którym idziemy skręca ostro w prawo. Początkowo trasa jest bardzo łatwa, niemal po płaskim terenie. Po przejściu kilkuset metrów zaczynamy ostro schodzić w dół. Na szlaku jest sporo kamieni i korzeni. Jednak nasz syn pomimo tych trudności radzi sobie doskonale z ich pokonaniem. Po krótkim czasie dochodzimy do rozwidlenia szlaków Gutske sedlo gdzie zmieniamy szlak na zielony, który prowadzi na Maly Javorovy. Jednak my pójdziemy nim tylko kawałek. Szlak prowadzi szeroką szutrową drogą. Po kilkuset metrach (15 minut) skręca w prawo (do góry). My idziemy dalej szeroką i równą szutrową drogą, mijając co jakiś czas punkty widokowe. Po przejściu odcinka około 1,5 kilometrowego nasza droga łączy się ze szlakiem niebieskim, którym wchodziliśmy na Maly Javorovy. Pozostaje nam tylko zejście znaną nam już trasą niebieskim szlakiem do samochodu. Trasa na Maly Javorovy to bez wątpienia jeden z najłatwiejszych szlaków w Beskidach. Każde dziecko poradzi sobie z jego przejściem.

Trasa:
Guty Rucki – szlak niebieski – Javorovy gutske rozc. – szlak zielony – Maly Javorovy – szlak niebieski – Javorovy – szlak żółty – Gutske sedlo – szlak zielony – droga szutrowa poza szlakiem – szlak niebieski – Guty Rucki

Początek niebieskiego szlaku
Na szlaku niebieski natkniemy się na liczne punkty widokowe
Szlak niebieski
Beskid Śląski widoczny ze szlaku niebieskiego
Na Malym Javorovym
Maly Javorovy
Maly Javorovy
Niebieski szlak na Javorovy
Droga na Javorovy wiedzie niemal po płaskim terenie
Zarośnięty wierzchołek Javorovego
Zejście żółtym i niebieskim szlakiem z Javorovego
Zejście z Javorovego. W dole widoczne miejscie, w którym żółty szlak odchodzi w prawo
Na żółtym szlaku
Trudniejszy odcinek żółtego szlaku. Trasa prowadzi ostro w dół
Szlak zielony. Widoczne rozwidlenie. W prawo szlak zielony w lewo droga szutrowa, którą pójdziemy
Punkty widokowe na trasie poza szlakiem
Punkty widokowe na trasie poza szlakiem

Relive 'Javorovy’